Budování hmoty – užívání proteinových doplňků

Budování hmoty je proces, o kterém rozhodují především sportovci cvičící silové disciplíny. Přiměřená váha umožňuje provádět konkrétní cviky nebo sportovní aktivity. Budování hmoty vyžaduje vhodné cvičení a specifický jídelníček zaměřený na kombinaci bílkovin.

Prvním pravidlem správného budování hmotnosti je zajištění vysoce kvalitních bílkovin. Denní dávka bílkovin je cca 150-170 gramů. Za tímto účelem byste měli konzumovat přírodní produkty a také živiny. Na každý kilogram těla by měly připadat asi 2 gramy bílkovin. Jaké proteiny vybrat? Musí to být plnohodnotné bílkoviny, tedy bílkoviny, které obsahují aminokyseliny. Právě oni přispívají k budování hodnotné masy.

Vyplatí se používat proteinové doplňky – jejich složení je rozmanité, navíc obohacené o četné mikroelementy. Proteinové doplňky by se měly užívat v pravidelnou dobu – ráno, odpoledne a večer. Vyplatí se vybrat produkt s vhodnou koncentrací konkrétních prvků.

Proteinová dieta – jak vypadá, co jíst?

Proteinová dieta je mezi sportovci jednou z nejoblíbenějších – nejčastěji ji však volí ti, kteří chtějí budovat hodnotnou svalovou hmotu. Tato dieta je založena především na minimalizaci množství zkonzumovaných sacharidů každý den a maximalizaci konzumace konkrétních druhů bílkovin.

Proteinová dieta by měla být především bohatá na plnohodnotné bílkoviny. Najdeme je v červeném mase, ale také v mléčných výrobcích a luštěninách. I přes možnost produktové diferenciace se sportovci rozhodují pro užívání proteinových doplňků. Jedná se o produkty přizpůsobené životnímu stylu aktivních lidí.

Umožňují doplnit deficit bílkovin, vybudovat hodnotnou svalovou hmotu a inhibovat katabolické procesy. Proteinové doplňky by se měly užívat vícekrát denně – lidské tělo vstřebává bílkoviny velmi pomalu. Optimální porce je cca 3×50 gramů během dne. Suplementy můžete zakoupit ve sportovních obchodech a posilovnách. Vyplatí se vybírat doplňky s pomalu stravitelnými bílkovinami

Protein – svalová síla

Protein, často podceňovaný, ale důležitá složka, kterou naše tělo potřebuje každý den. Je to především hlavní stavební složka svalů, pokud na to zapomeneme, můžeme zapomenout i na jakýkoli nárůst svalové tkáně a tím pádem bude trénink v podstatě k ničemu, protože nepřináší výsledky.

Protein, který našemu tělu poskytujeme každý den, je obsažen ve většině potravin, ale jeho množství nemusí stačit k tomu, aby bylo vidět růst svalů. Pohodlně je efektivnější použít proteinový prášek, který je velmi dobře stravitelný a navíc chutný a velmi snadno použitelný. Navíc se rychle dostává do krve.

Nesmíme zapomínat, že bílkoviny ovlivňují nejen růst svalové hmoty, ale také pozitivně zlepšují náš metabolismus, což výrazně ovlivní rychlost spalování tuků. Žádný sportovec by na tuto složku neměl zapomínat, pokud chce rychle dosáhnout požadovaných výsledků.

Related posts