Jak se v zimě stravovat zdravě?

Zima je speciální období, kdy naše tělo přirozeně zpomaluje metabolismus, kdy si žádá úplně jiné živiny než na jaře nebo v létě. Mnozí z nás v zimě jí více tučných jídel – smažených nebo bohatě posypaných máslem či sádlem a pijeme více slazených nápojů – například sladký čaj nebo čokoládu, mnohem méně jíme čerstvé zeleniny a ovoce.

Následky? Po pár měsících takového zimování doplněného o další šlofíky nebo neopuštění postele až do poledne – zejména o víkendech – zjišťujeme, že jsme trochu přibrali. V obličeji vypadáme plnější, obléknout si oblíbené kalhoty je trochu náročnější.

To vše kvůli sedlu, které jsme si vyšlechtili na vlastní žádost. Aby takový problém nebyl, stačí do zimního jídelníčku zavést pár ingrediencí, které nám umožní lépe trávit a pročistit tělo. Čerstvou zeleninu a ovoce lze koupit v supermarketu, efekt by měly doplňovat různé druhy krup, obilí a přirozeně zpracované potraviny. Neuškodí ani trocha každodenního cvičení!

Zdravá snídaně = dobrý začátek dne.

Dokážeš dobře začít den. Ano, samozřejmě. Co by se mělo udělat pro to, aby tento den bylo skvělé ráno a úsměv z nás mohl vyzařovat. V první řadě je dobré se po vstávání z postele protáhnout. To nás může hned postavit na nohy. Vyplatí se udělat pár sedů-lehů. Nelze na ně zapomenout.

Určitě to může zlepšit náš krevní oběh. Ale co po takové gymnastice dál dělat. Nejdůležitější je jíst výživnou snídani. Musíte s ním začít úspěšný den. Příběhy našich babiček a prarodičů nám říkají, že před dlouhým „lovem“ se musíte pořádně nasnídat.

Stejně tak byste v našem případě měli před odchodem do školy sníst výživné jídlo. Musíte odložit všechny druhy cukroví a také sycené nápoje. To vše se vyplatí nahradit čajem s citronem a zdravým celozrnným pečivem. To nám může dát solidní záruku, že tentokrát „bude náš den úspěšný“. Musíte na to pamatovat při vytváření snídaně znovu.

Kysané zelí pro zdraví

Konzumace kysaného zelí zlepšuje obranyschopnost organismu. Obsahuje většinu vitaminu C, dále vitaminy B, vitamin E a organosírové sloučeniny, které zlepšují vzhled naší pokožky, vlasů a nehtů. Kysané zelí má přírodní antioxidanty (karotenoidy a polyfenoly), které oddalují stárnutí buněk.

Obsahuje také minerální soli – vápník, železo, hořčík a draslík. Málokdo z nás, kdo má rád kysané zelí, ví, že má termoregulační vlastnosti, což znamená, že příliš vysoko snižuje teplotu lidského těla a naopak naopak zvyšuje.

Navíc obsahuje látky regulující činnost štítné žlázy a látky snižující riziko rakoviny žaludku, dvanácterníku a tlustého střeva. Šťáva z kysaného zelí tiší kašel, povzbuzuje trávicí šťávy a zlepšuje chuť k jídlu. Zelí posiluje kosti a svaly, zejména srdeční sval. S čím ho můžeme podávat? Můžeme ho použít jako přílohu k vašim oblíbeným polským bramborovým knedlíkům a knedlíkům, ale i masitým pokrmům.

Related posts