Jaké doplňky pro vytrvalostní trénink?

Vytrvalostní trénink, jako je běh, jízda na kole atd., je pro tělo velkou výzvou. Aby byl takový trénink efektivní a zároveň zdravotně nezávadný, je dobré užívat živiny a suplementy určené pro intenzivně trénující sportovce.

Sacharidy
Při vytrvalostním tréninku, který často trvá několik hodin, tělo ztrácí velké množství energie. Jeho správnou hladinu je nejlepší zajistit pomocí sacharidových doplňků. Takové doplňky by měly obsahovat sacharidy s různou dobou vstřebávání – jak ty lehce stravitelné, které tělu zajistí rychlý přísun energie, tak ty s delší dobou vstřebávání.

Energetické nápoje
Dalším zdrojem energetických složek pro tělo jsou energetické nápoje. Nejlepší je, když jsou izotonické, obsahující lehce stravitelné částice. Nápoje by měly doplňovat nároky těla nejen na energii, ale také na vitamíny a mikroelementy, které se při intenzivním tréninku ztrácejí.

Živiny pro klouby

Určitě každý z nás slyšel rčení, že sport je zdraví. Bohužel, lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, často čelí problémům s klouby. Naštěstí se před pár lety na trhu s doplňky objevily živiny na ochranu našich kloubů.

Speciální doplňky s kreatinem a kyselinou hyaluronovou posilují klouby, chrání je před změnami způsobenými námahou a chrání před stárnutím. Takové přípravky jsou účinné při prevenci zranění. Obsahují složky, které zajišťují rekonstrukci chrupavky, její hydrataci a udržování vazivových prvků ve správném stavu. Jsou určeny lidem, kteří sportují za účelem obnovy a udržení dobrého stavu kostí a kloubů. Užívání doplňků tohoto typu se doporučuje i starším lidem, jejichž klouby již nejsou v řádném stavu.

Výživy pro klouby jsou k dostání v každé lékárně. Koupíme je bez lékařského předpisu, ale vyplatí se předem zeptat našeho lékaře, zda nevidí nějaké kontraindikace jejich užívání.

Proteinové doplňky

Protein je základním prvkem ve stravě sportovců. Aminokyseliny budují svalovou tkáň, takže jejich poskytování je základem stravy pro budování hmoty.

Co si vybrat?
Proteinové doplňky jsou především prášky, které mají různé příchutě. Rozpustíme je ve vodě nebo mléce a získáme koktejl bohatý na hodnotné bílkoviny. Existují také tablety, které obsahují odpovídající sadu aminokyselin. Zajímavou nabídkou jsou proteinové tyčinky, které poskytnou rychlou porci bílkovin a nevyžadují přípravu. Měli bychom věnovat pozornost tomu, zda přípravek obsahuje jednoduché i rozvětvené aminokyseliny. Ty nejsou v těle syntetizovány, takže jejich suplementace je důležitá při nabírání hmoty a brzdění odbourávání svalů.

Protein a další
Gainery jsou oblíbeným typem proteinových doplňků. Jedná se o směs vhodně vybraných bílkovin a sacharidů. Bílkoviny jsou stavebním kamenem svalové tkáně a sacharidy poskytují energii. Je dobré si připomenout, že gainer je doplněk stravy, nikoli náhražka.

Related posts