Tlusté střevo a dieta – co se vyplatí vědět?

Zdraví tlustého střeva přímo souvisí s přítomností přátelských bakterií. Střevo je často označováno jako odpadní systém našeho těla, protože je odpovědné za odstraňování odpadu z našeho těla.

Tento orgán je také zodpovědný za trávení a pomáhá našemu tělu vstřebávat živiny. Zde přicházejí přátelské bakterie. Ne každý ví, že ve zdravém tlustém střevě žijí miliony bakterií. Některé z těchto bakterií jsou dobré a jiné špatné. Ve zdravém tlustém střevě převažuje dobré nad špatným. Když dojde k nerovnováze, to znamená, že špatné bakterie převažují nad dobrými, vede to k chorobnému stavu.

Tato nerovnováha způsobuje mnoho zdravotních problémů, jako je zácpa, průjem, rakovina tlustého střeva, plynatost, ulcerózní kolitida, syndrom dráždivého tračníku a další. Dlouhodobé užívání antibiotik vede k vážnému nedostatku přátelských bakterií v našem tlustém střevě. Proto je zdravá a vyvážená strava tak důležitá.

Aerobní cvičení – stojí za to pamatovat na trénink

Jedním z nejpopulárnějších sportů posledních let je běh. Není pochyb o tom, že je to velmi dobrý způsob, jak shodit přebytečná kila nebo zvýšit výdrž. Běh, stejně jako všechna aerobní cvičení, vám umožňuje spálit velké množství kalorií ve velmi krátké době, což se promítá do rychlých výsledků při hubnutí.

Aerobní trénink má i další příznivé výhody, jako je stimulace nervového systému, zlepšení funkce dýchání a regulace hladiny krevního tlaku. Lidé, kteří pravidelně provozují tento druh cvičení, jsou celkově zdravější, mají nižší hladinu cholesterolu, nestěžují si na bolesti hlavy a jsou mnohem odolnější vůči stresu.

V poslední době je v prostředí lidí vedoucích zdravý životní styl zaznamenána podřadnost aerobního cvičení oproti intervalovému tréninku, tedy založenému na proměnlivém tempu. Výhodou aerobiku však je, že ho může cvičit každý bez ohledu na jeho pokročilost a není pro tělo tak namáhavý jako intervalový.

Pro své zdraví? – počítat kalorie!

Kalorická náročnost je velmi individuální záležitostí a závisí na mnoha faktorech, jako je věk, pohlaví, výška, váha, zdraví nebo úroveň trénovanosti. Existuje několik vzorců pro výpočet požadovaného denního kalorického příjmu, ale nejoblíbenější je metoda výpočtu založená na PPM a CPM.

PPM je zkratka pro základní metabolismus a umožňuje vám určit, jaké množství kcal je nezbytné pro to, aby tělo mohlo provádět základní životní funkce. Muži si ji mohou vypočítat pomocí vzorce: PPM [kcal] = 66,47 + (13,75 x hmotnost v kg) + (5 x výška v cm) – (6,75 x věk) a ženy – PPM [kcal] = 665,09 + (9,56 x hmotnost v kg) + (1,85 x výška v cm) – (4,67 x věk). Výsledek je třeba vynásobit koeficientem specifické pohybové aktivity, kde: 1. 2- nulová aktivita, 1. 4 – nízká, 1. 6 – střední, 1. 6 – aktivní osoba, 2. 0 – nadprůměrná aktivita, 2. 2 – 2 4 – profesionální sportovci.

Získaná hodnota je CPM neboli Total Metabolic Rate – potřeba kcal pro optimální funkci těla. Pro dosažení redukčního účinku je třeba od CPM odečíst 200-300 kcal.

Related posts