Jaké jsou zdravé stravovací návyky?

Nezdravé stravovací návyky vedou k nadváze a obezitě. Musíte změnit své návyky, protože nadváha a obezita mohou být příčinou mnoha nebezpečných nemocí. Své návyky začínáme měnit zavedením pravidelného stravování. Denně by jich měly být alespoň čtyři.

Při sestavování sestavy jídel na každý den zařazujeme potravinářské výrobky patřící do každé skupiny, tedy tuky, sacharidy, mléčné a bílkovinné výrobky, ovoce a zeleninu. To však nestačí. Musíme se také starat o svou fyzickou aktivitu, vzdát se svačin mezi jídly, vzdát se konzumace určitých produktů a nahradit je zdravými produkty. Ve skupině produktů, kterých je lepší se vzdát, je bílé pečivo. Místo bílého pečiva bychom měli jíst tmavé celozrnné pečivo.

Příliš mnoho cukru je často příčinou nadváhy. Vyhýbejme se tedy slazeným syceným nápojům, hotovým ovocným šťávám, chipsům a sladkostem. Sáhněme po přírodních ovocných šťávách a syrové zelenině.

Jaké tuky jsou zdravé?

Tuky jsou základní složkou každodenní stravy. Nemůžete je tedy úplně vyloučit ze svého jídelníčku. Mezi tuky jsou však takové, jejichž konzumaci je třeba omezit. Mezi tyto tuky patří živočišné tuky: máslo, smetana, sádlo, tučná masa a uzeniny. Mezi tuky, kterým je třeba se vyhnout, patří ztužené rostlinné tuky zvané trans-tuky. Trans-tuky se nacházejí především v sušenkách, rychlém občerstvení a kostkách margarínu.

Trans-tuky jsou zodpovědné za abdominální obezitu, přispívají k rozvoji diabetu 2. typu a mohou způsobit onemocnění srdce a oběhového systému. Mezi doporučené druhy tuků patří rostlinné tuky, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny.

Mezi živočišnými tuky jsou výraznou výjimkou tuky, které obsahují ryby, a to i tučné. Z rostlinných tuků jsou pro zdraví nejcennější řepkový a lněný olej. Tyto oleje jsou nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ze zdravotních důvodů by každý z nás měl sníst 65 g tuku denně.

Zdravé stravování a pohoda

Myslím, že nikoho nemusí přesvědčovat, že zdravé stravování ovlivňuje naši pohodu a práci našeho mozku. Proto to, co jíme, ovlivňuje naši náladu. Čokoláda není jediná věc, díky které se cítíme lépe. Může to být i jablko nebo banán.

Známé rčení říká, že jste to, co jíte. Existuje pro to lékařské opodstatnění. To, co jíme, ovlivňuje fungování našeho těla, paměť, míru spokojenosti a pozitivní energie. Spolu s jídlem poskytujeme stavební kameny našim buňkám, tedy nejen energetický náboj, který pohání naše svaly a mozek. Pokud zahlcujeme tělo nezdravým, nezdravým jídlem, nepřímo ovlivňujeme i negativní psychický stav. Snadno se vztekáme, jsme podráždění, uplakaní, neustále unavení. Jsou to toxiny v našem těle, které nás zbavují vůle žít.

Stojí za to vzdát se chvilky pochybného potěšení za zdravými a výživnými jídly a vyměnit večery s pivem a přáteli za aktivní čas strávený na koupališti nebo sportovišti. Možná v nás znovu ožijí naše dětské vášně a radost ze života.

Related posts