Co dělat pro zdravé srdce?

Péče o srdce nevyžaduje z naší strany prakticky žádné oběti. Základním principem v prevenci srdečních chorob je pohyb. Pravidelné cvičení střední intenzity může výrazně pomoci vyhnout se srdečním problémům. Stejně jako udržet si zdravou váhu a zbavit se tuku na břiše.

Kyselina listová má velmi pozitivní vliv na oběhový systém. Kyselina listová může být užívána ve formě doplňku stravy nebo zavedena do jídelníčku pro zvýšení množství produktů, které jsou dobrým zdrojem kyseliny listové. Nejvíce kyseliny listové obsahuje brokolice, růžičková kapusta, špenát, játra a slunečnicová semínka. Čím více těchto produktů v naší stravě, tím více kyseliny listové, která chrání před srdečními chorobami, tělo přijme.

Sůl také zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Sůl zvyšuje krevní tlak, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Snížením množství soli automaticky snížíme riziko mrtvice nebo infarktu. Neléčená angína může vážně poškodit srdce, vždy se musí vyléčit až do konce.

Zdravá náhražka bílého cukru

Ze zdravotních důvodů bychom měli cukr ze svého jídelníčku zcela vyloučit. Pro mnoho lidí je to příliš obtížné, ale mohou to nahradit zdravějšími ekvivalenty.

Mezi náhražky cukru patří produkt, který stojí za doporučení, lékořice. Je nízkokalorický a velmi sladký. Slazením pokrmů lékořicí se vyhneme vzniku kazu, protože obsahuje látky, které ničí bakterie způsobující kaz. Stévii mohou využít i lidé, kteří si nedokážou představit život bez cukru.

Stévie je v současnosti pravděpodobně nejzdravější náhražkou cukru. Obsahuje velmi málo kalorií, je extrémně sladký a bohatý na vitamíny a minerály.

Zdravější náhražkou cukru je javorový sirup. Méně kalorický než cukr, může být pro tělo zdrojem kyseliny listové, hořčíku, vápníku, manganu a vitamínů skupiny B. Javorový sirup má jednu nevýhodu: v Polsku je drahý. Lidé s vysokým krevním tlakem mohou nahradit cukr datlovým sirupem, který dodává draslík. Jak víme, draslík má vlastnosti snižující krevní tlak.

Co jíst pro zdravé srdce?

Základem prevence srdečních chorob je správná strava. Strava, která snižuje riziko srdečních onemocnění, by měla obsahovat minimální množství živočišných tuků, trans-tuků a jednoduchých cukrů. Na druhou stranu by měl poskytovat velké množství vlákniny, vitamínu D, omega-3 kyselin a také vitamínů a minerálů.

Základem jídelníčku v prevenci kardiovaskulárních onemocnění by měla být zelenina, ovoce a ryby. Velmi důležitý je pobyt venku, který nám zajistí správnou dávku vitaminu D. Vzhledem ke klimatickým podmínkám naší země je množství slunce potřebné pro tvorbu vitaminu D tělem příliš malé, proto je stále více nutné jej doplňovat.

Strava, která poskytuje omega-3 mastné kyseliny, by měla obsahovat velké množství ryb. Během týdne bychom měli sníst alespoň tři jídla složená převážně z ryb a tučných mořských ryb. Právě v rybách se nachází největší množství omega-3 kyselin, které příznivě působí na srdce – chrání ho před arytmií, regulují krevní tlak, působí preventivně proti ateroskleróze.

Related posts