Hodně se mluví o nutnosti užívat doplňky stravy. Dá se dokonce říci, že je to příliš, protože všechny reklamy tohoto typu opatření, které nás obklopují, ukazují, že vitamíny a další minerály by měl každý člověk přijímat ve formě kapslí. A nemělo by tomu tak být, protože obvykle správně vyvážená strava by měla být schopna poskytnout správné množství živin. Suplementace by se měla používat pouze tehdy, když je to opravdu nutné (tělo má zvýšenou potřebu nějakého mikro nebo makroprvku).
Uveďme si ty nejdůležitější situace, ve kterých je užívání suplementace opravdu důležité. Jsou to období, kdy se cítíme vyčerpaní a bez energie, kdy jsme vystaveni chřipce, máme oslabenou imunitu, jsme těhotné, máme aktivní a nepravidelný životní styl. sportujeme, zejména kulturistiku, nebo jsme právě měli dlouhou nemoc. Pamatujte, že nadbytek vitamínů může být horší než jejich nedostatek, proto nepoužívejte suplementaci, když taková potřeba není.
Jak správně provádět suplementaci?
Zima a jaro jsou obdobím, kdy je zaznamenáno nejvyšší procento lidí trpících nachlazením a chřipkou. Není divu, že tak dychtivě sáhneme po vitamínových doplňcích. Touha po suplementaci se každopádně týká nejen zdravotně uvědomělých lidí, ale také sportovců, kteří by si chtěli co nejdříve vytvarovat vysněnou postavu. Proto je tak důležité opakovat co nejčastěji, aby suplementace nebyla jen velkým přínosem pro zdraví a celé tělo. Nesprávně provedené může způsobit více škody než užitku.
A co znamená „nesprávně provedená suplementace“? Je to ten, ve kterém užíváme doplňky, které ve skutečnosti nepotřebujeme nebo v příliš velkém množství. V případě sportovců a jim doporučovaných speciálních suplementů jde nejen o předávkování, ale i o užívání v nesprávnou dobu – např. glutamin by se měl užívat až po tréninku. Nezapomeňte si vždy pečlivě prostudovat doporučení výrobce. Navíc se nebojte požádat o radu svého lékaře.
Jak vypadá suplementace pro sportovce?
Strava aktivních lidí, kteří sportují, by neměla být stejná jako u lidí, kteří vedou standardní životní styl. Každý den musíte přijímat zvýšené množství mnoha vitamínů a dalších živin. Praxe však ukazuje, že je nemožné sestavit tuto dietu tak, aby byla využita k zajištění správné hladiny těchto složek. Zde přichází na řadu suplementace.
Sportovci si zajišťují potřebné vitamíny a živiny pomocí speciálních živin. Nejběžnější jsou proteinové nebo protein-sacharidové suplementy (tzv. gainery). Je to proto, že bílkoviny jsou pro ně klíčové – potřebné pro růst svalů (rychlý, bez tuku a bezpečný).
A každý den jsou až 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti sportovce. Suplementace by měla zahrnovat i složky jako glutamin nebo kreatin, díky kterým dochází k syntéze bílkovin a svaly jsou chráněny před poškozením, nebo kofein, L-karnitin a mnoho dalších. Důležité je užívat přípravky vždy podle pokynů lékaře.