Nezbytný doplněk bílkovin pro sportovce

Bílkoviny jsou jedním ze základních stavebních kamenů našeho těla. Jsou vyrobeny z aminokyselin, které jsou nezbytné, protože jsou z nich vyrobeny naše tkáně. Bílkoviny dodáváme tělu především ve formě potravy. Jeho množství by mělo záviset na námaze organismu. Čím větší úsilí, tím více bílkovin bychom měli poskytnout.

Sportovci to dobře vědí, zvláště ti, kteří potřebují mít přiměřenou svalovou hmotu. Při budování svalové hmoty pomáhá nejen správná strava, ale také četné živiny a proteinové doplňky. Je jich hodně, a tak se při výběru musíme zamyslet nad tím, co pro nás bude nejlepší. Suplementy můžete široce rozdělit na izoláty a koncentráty. Koncentrát obsahuje cca 70-80 % bílkovin, izolát až 95 %.

Koncentrát obsahuje kromě bílkovin také sacharidy a tuky. Je také na zvážení, zda by se mělo jednat o protein po tréninku, který rychle doplní nedostatky, protože se rychle vstřebává, nebo o takový, který se bude trávit pomaleji. Skvělým příkladem proteinu po tréninku je syrovátka a kasein je skvělý jako protein k jídlu před spaním.

Proteinové doplňky – co si vybrat

Jednou z nejdůležitějších látek, které staví tělo a musí být do něj neustále dodávány, jsou bílkoviny. Každý potřebuje bílkoviny pro zdravý život. Lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, by měli konzumovat více bílkovin, protože jich konzumují více, takže jich potřebují více pro regeneraci a rozvoj svalů.

Většina bílkovin je dodávána s jídlem, ale někdy je například při budování správných svalů potřeba mnohem větší množství bílkovin. Pak se vyplatí sáhnout po proteinových doplňcích stravy. Na trhu je velmi velký výběr. Obecně lze tyto doplňky rozdělit na koncentráty a izoláty. Koncentráty kromě bílkovin, kterých je většinou cca 70-85%, obsahují i ​​sacharidy a tuky.

Na druhou stranu jsou izoláty téměř čistým proteinem. Je to asi 95 %. Všechny doplňky obvykle obsahují látky zvýrazňující chuť. Pokud se rozhodne přijmout další bílkoviny ve formě suplementu, je třeba mít na paměti, že základem je správná strava a suplement je pouze suplement.

Kasein – kompletní proteinový doplněk

Kasein je výborný doplněk stravy pro sportovce, jedná se o bílkovinu získávanou z mléka. Má výborné nutriční hodnoty. Často se mu říká micelární protein, protože je přítomen ve formě vysoce porézních kulovitých shluků. Při tréninku se používá, když potřebujeme zajistit aminokyseliny na delší dobu.

Dobrý kaseinový přípravek uvolňuje aminokyseliny až 6-7 hodin. Klidně ji můžete nahradit večeří. Další velkou výhodou kaseinu je, že se tyto aminokyseliny uvolňují velmi pravidelně. Díky tomu je účinně zabráněno katabolismu, který ničí svaly vyvinuté během tréninku. Navíc je kasein díky své kulovité, micelární struktuře vynikající kompletní potravinou.

Jako mléčná bílkovina je skvělým zdrojem vápníku. Obvykle dvě porce tohoto doplňku mohou splnit denní potřebu vápníku u fyzicky aktivních lidí. Než začneme užívat kasein, musíme si ověřit, zda nejsme alergičtí na laktózu, která se v mléce vyskytuje.

Related posts