Ovlivňují vitamíny zdraví sportovce?

Vitamíny jsou základní složkou naší každodenní stravy. Jejich přítomnost v našem těle umožňuje regulaci všech vnitřních procesů, stejně jako umožňuje správné fungování mnoha systémů. Vitamíny a stopové prvky ovlivňují i ​​činnost orgánů (např. štítné žlázy) a jejich nedostatek může vést k vážným zdravotním komplikacím. Důležité také je, aby vitamíny pozitivně působily na stav našich vlasů, nehtů a zubů. A co sportovci?

Vzhledem k vystavení silnému pocení a využití všech zdrojů v těle je jejich suplementace nezbytná. Nedostatek vitamínů a mikroelementů negativně ovlivní všechny systémy. První z nich je elektrolytová bilance – v případě nerovnováhy hladiny draslíku a sodíku nastává automaticky problém s množstvím vody v těle. Totéž platí pro vitamíny A a D, které jsou nezbytné pro některé anabolické procesy v těle.

Zdravé kosti po celá léta

Kosti a jejich stav mají velký význam pro zdraví a bezpečnost každého člověka. Přirozené tělesné predispozice samozřejmě znamenají, že mladí lidé mohou dosáhnout vrcholné hustoty kostí i bez velké námahy a diety. Ve středním věku a zejména u starších lidí jsou problémy s udržením hustoty kostí již velmi vážné.

Bez ohledu na genetické dispozice nebo věk a pohodu je však třeba o své kosti pečovat, protože jejich stav má obrovský vliv na předvídatelnou délku a kvalitu života. U lidí, kteří trénují, byť nepravidelně, by mělo být povinností dbát o správný stav kosterního aparátu.

Je třeba také připomenout, že nedostatečná péče o stav kostry se okamžitě promítá do kvality práce kloubů a šlach a v extrémních případech může vést až k zánětu. V péči o kosti jsou klíčové doplňky stravy bohaté především na vápník a železo, fosfor a draslík – hlavní složky kostí. Nejlépe v bohaté společnosti vitamínů, které vždy podpoří vstřebávání těchto složek krví, kostmi a svaly.

Zdravé tělo díky vláknině

O vláknině se již dlouhá desetiletí říká, že je nejúčinnějším a zároveň nejpřirozenějším způsobem, jak normalizovat své žaludeční potíže a upravit celý trávicí systém. Bohužel stále častěji pociťují nějaké nedostatky i lidé, kteří dodržují zásady zdravé výživy.

Nedostatek vlákniny může v konečném důsledku vést k mnohem horším komplikacím, než je zácpa nebo bolest s vyprazdňováním – v konečném důsledku zkazí prostředí celé střevní flóry, ničí střevní klky. Vláknina přírodního původu složená z celulózy, pektinu a ligninu podporuje prospěšné bakterie ve střevech, snižuje krevní tlak a chuť k jídlu, snižuje vstřebávání cholesterolu a triglyceridů.

Takže v konečném důsledku výrazně snižuje riziko rakoviny trávicího systému a, což je velmi důležité, vlákninu lze získat i ze zvířat ve zdraví stejně prospěšné formě. Vejce a mléko jsou často mylně považovány za potraviny bohaté na vlákninu. Nejjednodušší způsob, jak doplnit nedostatek vlákniny, je zařadit do jídelníčku ovoce (maliny, rybíz), zeleninu (fazole, sójové boby), ořechy a různé krupice a otruby.

Related posts