Působivé, vypracované prsní svaly jsou snem většiny návštěvníků posiloven. Abyste se jimi mohli pochlubit, musíte si trénink v první řadě pořádně naplánovat. Stojí za to vědět, že výběr cviků v tomto případě nemusí záviset na našich zkušenostech nebo kondici.
Pro většinu lidí, kteří cvičí v posilovně, je základní sestava cviků stejná. Mění se pouze jejich intenzita a velikost zátěže. Každý trénink musíme začít rozcvičkou. Tím připravíme svaly na cvičení a ochráníme nás před zraněním. Pak cvičíme typická silová cvičení, například tlak.
Později můžeme přejít k izolačním cvičením zaměřeným na konkrétní svaly, jako jsou mušky. Všechny cviky na hrudník se provádějí v sériích. Rovněž stojí za to pamatovat na dodržování vhodných intervalů mezi po sobě jdoucími tréninky. V případě tréninku hrudníku se doporučuje 3-4 dny v závislosti na náročnosti cviků a naší pokročilosti.
Cvičení na hrudník
Pokud sníme o svalnatém hrudníku, musíme se starat o správný vývoj svalů této části těla. Hrudník je nejčastěji procvičovanou částí těla, ale bohužel není snadné na tomto místě vyvinout požadované svaly. Jaký trénink pak bude nejlepší?
Nejoblíbenějším cvikem na prsa je především tlak s činkou, ale abyste tento typ tréninku zvládli dobře, musíte ovládat určitou techniku. Musíme pamatovat mimo jiné na šířku úchopu, která ovlivňuje, které svaly v danou chvíli pracují. Rozhodně nesmíme vyvinout větší zátěž, než jsme schopni unést.
Toto pravidlo platí zejména pro začátečníky. Mezi další cviky na hrudník patří létá s činkami a kliky na tyčích. Cvičit můžeme i doma pomocí jednoduchých kliků, ale nezapomínejte používat různé varianty tohoto cviku. Při práci na soše siluety stojí za to provést každé cvičení modelující naši hruď. Pamatujte však na to, abyste tělo nepřetěžovali, zejména v počáteční fázi práce na svalech.
Shyby – domácí alternativa procvičování prsních svalů
Cvičení s vlastní vahou těla je obzvláště náročný typ fyzické aktivity. Na jedné straně usnadňují lidem, kteří tráví svůj čas aktivně: dají se dělat téměř kdekoli. Na druhou stranu jsou docela výzvou, protože neusnadňují udržení správné pozice při tréninku.
Cviky na hrudník, které můžeme dělat doma, jsou především všechny druhy kliků – správná poloha s rovnými zády, opřený o prsty u nohou a napjaté břišní svaly, které podpírají tělo, je jedním z nejúčinnějších cviků na tuto partii tělo.
Variant provádění kliků je mnoho: můžete experimentovat s rozevíráním rukou, díky čemuž zapojíme různé partie prsních svalů a zároveň sepneme i jiné části těla. Dalším cvikem s využitím prsních svalů, který můžeme provádět doma, je oblíbený „plank“, který – v závislosti na pokročilosti toho, kdo cvik provádí – dokáže výrazně ovlivnit sílu a kondici svalů.