Ráno je čas, kdy potřebujete extra energii na sport. Někteří lidé zjistí, že když si zacvičíme ráno, zbytek dne pro nás bude úžasný. Jak začít ráno cvičit? Především pomalu! Na začátku můžeme udělat sérii opakování 12x po 3 cvičeních jako jsou dřepy, výskoky, rošáda, kliky nebo kolo ve vzduchu na podlaze.
Ranní cvičení je skvělý způsob, jak dodat energii a odstranit letargii v našem těle. Lidé, kteří pravidelně po ránu sportují, jsou šťastnější, odpočatí, veselí a chtějí chodit do práce a tvrdě dělat své domácí práce. Kromě toho se věří, že pokud cvičíte ráno, vaše tělo pracuje na vysokých úrovních metabolismu po celý den.
Ranním cvičením ztrácíme během dne více kalorií než večer. Ranní trénink by měl být prováděn na hladovějícím, aby náš žaludek neměl žaludeční potíže. Ranní trénink je nejlepší zavést do svého denního plánu jako trvalý prvek.
Jak si najdu čas na trénink?
Často v životě rozjíždíme různé typy projektů, některé se nám podaří dotáhnout do konce, jiné zahodíme do kouta. Ty druhé jsou nejčastěji ty, které začínáme soukromě. Patří mezi ně výuka hry na klarinet, cizí jazyk nebo pravidelné chození do posilovny.
Obvykle si tento stav vysvětlujeme nedostatkem času. To je však natolik známá výmluva, že si sami uvědomujeme, že kdybychom chtěli, najdeme si v kalendáři minimálně hodinu až dvě na trénink. V dnešním textu bych vám chtěl dokázat, že to dokážete i vy. Předpokládejme, že je vám třicet let a máte dvě děti. Pracujete osm hodin 6krát týdně.
Neděle navíc trávíte jen s rodinou a chcete se jí naplno věnovat. Po odečtení času, kdy pracujete, spíte a dojíždíte do práce, dostaneme 36 hodin. Řekněme, že každý den trávíte polovinu svého volného času úklidem, nakupováním a rodinou. Stále však máme k dispozici 18 hodin, z nichž 12 odečteme pro případ nouze. Nakonec dostaneme 6 hodin, tedy 3 tréninky po dvou hodinách týdně.
Co je intervalový trénink?
Jedním z nejúčinnějších tréninků na hubnutí je intervalový trénink. Jak to udělat? Můžete si ho vyrobit i doma. Stačí stopky nastavené na 30 minut. Stojí za to začít takový trénink 10minutovým zahřátím, poté si udělat jog, který trvá 3 minuty s maximálním tempem běhu po dobu 1 minuty. Taková opakování děláme v počtu 5×5 nebo 5×6.
Intervalový trénink doma nám pomáhá přizpůsobit tělo našim schopnostem. Lidé, kteří využívají intervalový trénink, si musí dát jednodenní pauzu. Intervalový trénink má krátkodobě zvýšit tepovou frekvenci, aby se spalovaly tuky v těle, doba klidného tréninku je časem relaxace a zvýšeného metabolismu.
Intervalový trénink je vhodné provádět střídavě s posilováním, získáme tak nejen spalování tuků, ale také modelování a tvarování postavy. Velkou zastánkyní silového tréninku je Sylwia Szostak, která doporučuje i intervalový trénink.