Výživa pro sportovce – jakou vybrat?

Výběr proteinového doplňku je poměrně složitá záležitost. Na trhu je mnoho velmi odlišných produktů, které mohou mít pro každého sportovce zcela odlišné účinky. Jednou ze živin, kterou nejčastěji volí jak profesionálové, tak lidé, kteří sportují pouze jako hobby, je proteinový hydrolyzát.

Velká většina lidí po použití tohoto produktu byla spokojena s dosaženým účinkem. Hydrolyzát je forma proteinu, která umožňuje mnohem rychlejší vstřebání přípravku do těla. Není divu, že takové produkty oceňují především kulturisté a další.

Proteinové hydrolyzáty jsou velmi účinnými živinami, pokud se chceme po vyčerpávajícím tréninku především rychleji vrátit do plné kondice. Užívání takového přípravku po tréninku může výrazně snížit pocit únavy nebo frekvenci tzv. opruzenin. Rozhodně se tedy jedná o produkt, který stojí za doporučení pro každého sportovce.

Živiny pro spalování tuků

Abyste dosáhli své vysněné postavy, potřebujete intenzivnější akce prováděné na několika frontách, protože tuková tkáň je velmi tvrdohlavý a náročný protivník. Hladovka nebo trénink v posilovně nestačí. Efektivní redukce tukové tkáně je možná pouze kombinací vhodného kardio tréninku, silového tréninku s vyváženou stravou, která dodá tělu patřičnou dávku energie a všech nejdůležitějších živin a minerálů.

Někdy se takové akce mohou ukázat jako nedostatečné. Pak se vyplatí sáhnout po osvědčených doplňcích na spalování tuků. Takových doplňků stravy je na trhu celá řada. Fungování většiny z nich je založeno na fenoménu termogeneze – to znamená, že tělo produkuje zvýšenou dávku tepla, díky kterému se rozpouští tuková tkáň nahromaděná například v oblasti břicha. Pravidelné používání spalovačů tuků může přinést očekávané výsledky již po pár týdnech.

Živiny pro svalovou hmotu

Lidé, kteří pravidelně cvičí v posilovně, se většinou nemohou dočkat, kdy jejich dřina konečně přinese výsledky a budou se moci těšit z nárůstu svalové hmoty. Zatímco v počátečních fázích tréninku jsou účinky vidět pouhým okem v celkem krátké době, bohužel později svaly zpomalují svůj růst. Za vzhled svalů je z velké části zodpovědná genetika.

Některým sportovcům se i přes těžké cvičení v posilovně a správný jídelníček nedaří vybudovat vysněnou svalovou hmotu. Dobrým řešením je pak užívání pravidelných doplňků stravy. Živiny pro svalovou hmotu, které jsou bohaté na lehce stravitelné bílkoviny, pomáhají urychlit tempo růstu svalů.

Mimo jiné dobře funguje sušené mléko obsahující velké množství BCAA. Za vyzkoušení stojí i kombinace kreatinu s kyselinou jablečnou, která značně usnadňuje vstřebávání bílkovinných látek tělem. Doplňování stravy by mělo být vždy konzultováno s lékařem nebo dietologem.

Related posts