Základní principy zdravého životního stylu

O zdravém životním stylu se dá napsat mnoho, ale měli byste znát některé jeho základní principy. Jejich implementace v každodenním životě povede k lepší kvalitě života a zlepšení pohody. Vědomé stravování je zdaleka jedno z nejdůležitějších. Pro začátek je dobré vědět, jaké jídlo má blahodárný účinek, vybírat si čerstvé produkty a pitnou vodu.

Výběr zdravého jídla je další velmi důležitou otázkou. Velmi důležitou vlastností související s naší psychikou je práce na sobě, víra v sebe sama. Velkou pomocí bude i pravidelné cvičení. Posledním bodem je dostatek spánku. Náš stav je ovlivněn chováním, činnostmi, které vykonáváme, zvyky a přesvědčeními, které si během života vypěstujeme.

Ovlivňuje nás rodina, přátelé a známí. Rozvíjení nových, zdraví prospěšných principů je dlouhodobý proces, který začíná uvnitř nás samých. Stojí za to vzít hozenou rukavici a udělat malými krůčky, abychom změnili náš postoj ke světu a odstranili ze života ty problémy, které na nás mají negativní dopad.

Musí být zdravé stravování drahé?

Mnoho lidí vysvětluje nezdravý životní styl tím, že nemají dost peněz a mohou si dovolit jen potraviny průměrné kvality. Je tomu skutečně tak? Lidé často kladou rovnítko mezi zdravé potraviny a sofistikované potraviny, které mohou být ve skutečnosti neúměrně drahé.

Nevšímají si však obrovské pokladnice cenného zboží dostupného na domácím trhu, které stojí málo a umožňuje vybudovat vyváženou stravu. Nelze zde nezmínit všechny druhy krup – chlouby polské kuchyně. Jsou velmi syté a mají mnoho potřebných živin.

Nejcennější jsou pohanka, proso a kroupy. Přiměřenou hladinu vitamínů v těle udrží jablka a další původní ovoce. Kilogram tuzemských jablek stojí pouze 2-4 PLN. Jdeme dál – brambory! Léta považovány za výkrmné a nezdravé, dnes se vracejí do přízně. Stále více studií uvádí jejich pozitivní vliv na zdraví a jejich cena je tak nízká, že je téměř nepostřehnutelná.

Chůze je také cestou ke zdraví

Stačí chodit 30 až 45 minut denně. Pozitivní dopad této nejjednodušší formy cvičení potvrzují výsledky výzkumu provedeného v Atlantě. Mezi lidmi žijícími na předměstí a dojíždějícími do práce autem bylo procento mužů s nadváhou 45 %.

Jako zdravější se ukázali pánové žijící v centru města, zdolávající krátké vzdálenosti pěšky. Jen 37 procent. z nich bojovali s nadváhou. Pokud jsme doposud volili výtah nebo eskalátor ochotněji než procházku, pak jsou prázdniny skvělou příležitostí, jak změnit naše každodenní návyky. O prázdninách si můžeme vyzkoušet jednu z odrůd chůze, která má v anglosaských zemích rozsáhlou klasifikaci.

Turistika je nejjednodušší forma cvičení, která vyžaduje minimální přípravu. Není to nic jiného než turistika, odehrávající se v lůně přírody, někdy i v lehkém terénu. Pravidelná chůze umožňuje redukovat tělesnou hmotnost, snižuje krevní tlak a pomáhá udržovat kondici i seniorům nebo lidem po úrazech.

Related posts