Jak cvičit a jak jíst pro budování svalové hmoty

Tréninky na budování svalů musí být správně naplánovány, cvičební plán je třeba rozdělit na tréninkové dny a dny odpočinku. Je důležité dělat pauzy od cvičení, protože vaše tělo potřebuje odpočinek – regeneraci.

Během této doby mají svaly čas na okysličení a relaxaci, aby mohly druhý den intenzivně cvičit. Pamatujte však, že dny zotavení by neměly být příliš časté. V ideálním případě byste měli cvičit v režimu 1:1 (jeden den cvičení a jedna regenerace) nebo 2:1 (dva dny cvičení a jedna regenerace). Častější cvičení pro lidi, kteří chtějí pouze budovat svaly, může být jednoduše neúčinné.

Aby bylo cvičení uspokojivé, mělo by jim být poskytnuto správné množství kyslíku, vody, energie, stavebních prvků a minerálů. Kyslík lze dodat svalům velmi jednoduchým způsobem, stačí při rozcvičce protáhnout sval nebo svalovou skupinu, která bude v daný den zatěžována. Dobré je také si občas zacvičit na čerstvém vzduchu, nebo se jen tak projít. Kyslík a voda jsou nezbytné pro budování svalů v různých metabolických fázích. Voda by se měla pít po celý den v malých dávkách.

Hydratace těla během tréninku

Během silového tréninku můžete pít vodu v malých porcích, ale nepijte vodu během kardio tréninku, zejména běhání. To pak může způsobit koliku. Vodu lze nahradit izotonickými nápoji, ale je dobré omezit pití slazených nápojů.

Konzumované látky během jídla se dělí na sacharidy, tuky, bílkoviny, minerály a vitamíny. První dvě kategorie jsou energetické složky, které umožní trénink. Bílkoviny jsou stavební složkou, bez nich není růst svalů nemožný. Minerály a vitamíny jsou nezbytné pro metabolické procesy a svalovou kontrakci. Například vápník se podílí na kontrakci svalu, proto je nutné tento prvek svalům poskytnout.

Správně vyvážená strava obsahuje všechny tyto složky. Je špatné minimalizovat spotřebu sacharidů a tuků ve prospěch bílkovin. Jídelníček pro takového člověka by měl obsahovat o něco více bílkovin než pro necvičícího člověka. Je dobré omezit nasycené tuky. Jako shrnutí bude vhodná věta: „polovina školení probíhá v kuchyni“.

Silový trénink pro každého

Silový trénink je v posledních letech velmi oblíbený nejen u mužů, ale i u žen. Není se čeho bát – žádná posilovací žena nebude vypadat jako muž. Genetika a celková fyzička ženy nedovolí tak razantní svalový růst, jaký je možný u mužů.

Ukazuje se, že silový trénink spojený s pravidelným kardio tréninkem je dokonalým receptem na skvělou postavu. Měli byste však vědět, jak a jak často silově cvičit, abyste dosáhli požadovaných výsledků. Je to klíčové pro efektivní trénink a vyhnutí se nepříjemným zraněním. Zpočátku můžete posilovat až třikrát týdně, a to je bezpečné množství tréninku, které zlepší naši koordinaci a celkovou kondici.

Každý týden můžete přidávat nové, těžší cviky, díky kterým zaznamenáme nárůst síly a změnu postavy během několika měsíců práce. Zejména mezi ženami koluje o silovém tréninku mnoho mýtů, ale neměli byste se ho bát – dodává vám úžasnou postavu a kondici!

Related posts