Vitamínové sety – jsou zdravé?

Potřebují sportovci vitamíny? Tuto otázku si klade mnoho sportovců. Vitamíny neovlivňují přímo výsledky cvičení, nezlepšují kondici, ale jsou nezbytné. Odborníci na výživu naznačují, že správná strava by měla obsahovat složky tohoto typu.

I přes pestrou stravu se stává, že sportovcům chybí vitamíny – v takových situacích je musí doplňovat. Vitamínové sety jsou dostupné především v lékárnách, ale najdete je také v posilovnách, supermarketech a obchodech s potravinami. Nedostatek vitamínů v případě sportovců je velmi nebezpečný. Kdy sportovci ztrácejí nejvíce vitamínů?

V prvé řadě při procesu pocení – kromě vody ztrácíme také minerální soli, draslík, sodík, vitamíny. Ztráta těchto složek ovlivňuje výkonnost organismu. Vitamíny jsou také potřebné v procesech regenerace tkání, zejména u sportovců vystavených zranění, namožení kloubů nebo zranění. Doplňování vitamínů lze provádět i prostřednictvím živin – mají vitamínové sady.

Zdravý zelený čaj

Zelený čaj je jedním z oblíbených nápojů Poláků. To vše kvůli účinkům jeho pití. No, tento nápoj má vlastnosti snižující hmotnost. A to všechno kvůli ne tak kofeinu, ale katechinům. Zelený čaj má také řadu dalších vlastností. Obsahuje polyfenolové sloučeniny, které mají obrovský zdravotní vliv na naše tělo.

Tento odvar má navíc antiaterosklerotický účinek, což je velmi významné u obézních a lidí s nadváhou, kteří jsou ohroženi onemocněním srdce a oběhového systému. Měli byste vědět, že spalování tuků pomocí zeleného čaje je vícesměrné. Tento nápoj obsahuje katechiny, které jsou zodpovědné za odbourávání adrenalinu, flavonoly, které brzdí působení aldolázy, zodpovědné za hromadění tuků v buňkách.

Proto je zelený čaj klasifikován jako termogenní produkt, jehož úkolem je spotřebovat náhradní tuky. Tento nápoj se vyplatí pít pravidelně. Najdeme ho v každém obchodě s potravinami, hypermarketu a bazarech.

Voda pro zdraví!

Voda tvoří asi 60 procent hmotnosti dospělého člověka. Je třeba vědět, že sportovci mají vyšší obsah svalové tkáně, a proto jejich tělo obsahuje více vody. Fyzická námaha nás nutí ztratit až dva litry tekutin. Doba produkce potu i ztráta tekutin závisí na individuálních preferencích a praktikované disciplíně.

Naše tělo nemá schopnost ukládat vodu, a proto je tak důležité pravidelně doplňovat tekutiny. Vodu potřebujeme k udržení zdravé hmotnosti regulací funkce střev. Správně hydratované tělo navíc lépe zasáhne cíl, snadněji filtruje krev, což podporuje odvod toxinů. Sportovci, kteří zůstávají pravidelně hydratovaní, navíc vykazují lepší výkon, a tedy i lepší výsledky.

Navíc se díky vodě udržuje tělesná teplota na správné úrovni. Vyplatí se proto sáhnout po správném množství tekutin. Vzdejme se však sladkých, sycených nápojů, slazených ovocných šťáv, kávy nebo i černého čaje ve prospěch vody, nejlépe nesycené. Pro chuť a zdraví se vyplatí pít s přídavkem citronové šťávy.

Related posts